Ceny w Rumunii 2024 – ile kosztują wakacje?

Zamek, Rumunia, Zabytek

Rumunia kojarzy się przede wszystkim z monumentalnymi i mrocznymi zamkami, ale to tylko jedna strona tego interesującego kraju. Aby go poznać, coraz więcej osób wybiera się tam na choćby krótkie wakacje. Ile trzeba zapłacić za wyjazd do Rumunii? Jak kształtują się ceny wyżywienia, hoteli i atrakcji? Analizujemy.

Jak dostać się do Rumunii i ile to kosztuje?

Z Polski można dostać się do Rumunii kilkoma sposobami – najpopularniejszy jest samochód oraz samolot.

Podróż autem trwa dłużej, jest natomiast świetną okazją, aby poznać Rumunię lepiej – można bowiem zatrzymać się w dowolnym miejscu i zaplanować zwiedzanie nawet najmniejszych miejscowości. Ile kosztuje przejazd do Rumunii samochodem? Wszystko zależy od tego, ile pali auto i jakie są aktualne ceny benzyny/oleju napędowego. Odległość z Warszawy do Bukaresztu, czyli stolicy Rumunii to około 1700 km, więc pokonanie takiej trasy może więc kosztować od 1400 złotych do nawet ponad 2 000 złotych. Oczywiście, jeśli samochodem jedzie więcej osób, koszt ten rozkłada się na wszystkich i jest całkiem niski. Minusem podróży samochodem jest czas – pokonanie tej trasy bez zatrzymywania się zajmuje około 18 godzin.

Szybką i wygodną alternatywą dla auta jest samolot. Do Bukaresztu z Warszawy i innych miast w Polsce latają różni przewoźnicy. Najtańsze bilety lotnicze kosztują już kilkaset złotych – znajdując promocję, można polecieć w dwie strony za 600-800 złotych. Średnia cena biletu jest jednak nieco wyższa i oscyluje w granicach 1000-1400 złotych. Jest to więc droższe niż jazda samochodem (przy założeniu, że jedzie więcej niż 1 osoba), natomiast plusem jest zaoszczędzony czas – bezpośredni lot trwa tylko 2 godziny.

Ceny w Rumunii 2024 – noclegi

Rumunia daje turystom bardzo duże możliwości w zakresie noclegów. Do wyboru są zarówno kwatery prywatne, hostele, jak i luksusowe hotele. Jeśli wybierasz się w okolice Morza Czarnego, ceny na wybrzeżu za 7-dniowy pobyt kształtują się następująco:

  • dobrze wyposażony domek na wyłączność, położony 2-3 km od plaży – niecałe 2 000 złotych za dobę,
  • apartament na wyłączność – około 1300-1500 złotych w zależności od standardu,
  • pokój dwuosobowy w hotelu 4-gwiazdkowym – około 1300-1400 złotych.
    Jeśli chodzi o Bukareszt, ceny noclegów również są bardzo zróżnicowane:
  • 7-dniowy pobyt w apartamencie z dwiema sypialniami i balkonem, zlokalizowanym 2 km od centrum to koszt zaczynający się już od 1000 złotych,
  • 7-dniowy pobyt w świetnie wyposażonym apartamencie typu „deluxe” to koszt około 2500 złotych,
  • 7-dniowy pobyt w hotelu 4-gwiazdkowym ze SPA to koszt około 3500 złotych.

Ciekawym i budżetowym rozwiązaniem jest wyjazd do Rumunii na kemping. Możesz wybrać się kamperem albo samochodem/autokarem i wziąć namiot. W kraju tym jest mnóstwo świetnie wyposażonych kempingów, na których możesz komfortowo spędzić kilka dni. Ceny za postawienie namiotu, przyczepy czy kampera zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za dobę.

Ceny w Rumunii 2024 – jedzenie

Ceny wyżywienia w Rumunii są podobne do polskich. Przykładowe ceny produktów, z których przygotujesz samodzielnie śniadanie czy kolację wyglądają następująco:

  • chleb – około 2,50 złotych za bochenek,
  • bułka – 60-70 groszy za sztukę,
  • masło – 6 złotych,
  • pomidory – około 5 złotych za kg,
  • mleko – około 4 złotych za litr,
  • jajka – około 6 złotych za 10 sztuk,
  • szynka wieprzowa – około 4 złotych za 100 g,
  • ziemniaki – około 2 złotych za kg,
  • mięso mielone – około 9 złotych za 500 g,
  • cukier – około 3 złote za 1 kg.

Najtaniej jest w supermarketach, których w Rumunii nie brakuje. Wyższe ceny są w mniejszych lokalnych sklepach.

Rumunia – ceny w restauracjach

Będąc w Rumunii, warto przynajmniej kilka razy wybrać się do restauracji, by skosztować lokalnej kuchni. Jak wyglądają ceny posiłków w knajpkach? Zakładając, że wybierzesz się do przeciętnej restauracji w Bukareszcie albo na wybrzeżu, przygotuj się na następujące koszty:

  • przystawka (sałatka, smażony ser, deska serów z oliwkami) to koszt od 10 do 20 złotych,
  • zupa lub gulasz to koszt od 6 złotych,
  • dania główne (grillowane mięso z warzywami, kotlet z ziemniakami i surówką, makaron po bolońsku, duża sałatka z tuńczykiem, burger) to koszt od 25 złotych,
  • desery kosztują od 10 złotych,
  • kawa kosztuje 5-7 złotych,
  • zimne napoje gazowane kosztują ok. 5 złotych.

Rumunia – ceny wina

Rumunia to jeden z 5 największych regionów winiarskich w Europie. Szacuje się, że uprawy winorośli zajmują aż 200 tysięcy hektarów. Tamtejsze wina uznawane są za doskonałe w smaku, a najważniejsze winnice znajdują się w Transylwanii i Moldovie. Lokalne odmiany, których warto spróbować to Feteasca Alba i Neagra, Cramposia de Dragasani, Tamaioasa Romaneasca i Zghihara de Husi. Za butelkę stołowego wina należy zapłacić około 15 złotych, zaś ceny lepszego wina zaczynają się od około 35 złotych.

Ile trzeba zapłacić za tygodniowe wakacje w Rumunii?

Rumunia nie jest drogim krajem, dlatego bez problemu można zorganizować tam wakacje w cenie przyjaznej portfelowi. Finalny koszt zależy oczywiście od tego:

  • jak się tam dostaniesz (samolot jest droższy niż autokar czy samochód),
  • jaki standard hotelu wybierzesz (kwatera prywatna zwykle jest tańsza),
  • co i gdzie będziesz jeść (pełne wyżywienie w hotelu lub chodzenie do restauracji na każdy posiłek będą droższe niż zjedzenie śniadania przygotowanego samodzielnie w pokoju czy zrobienie pikniku nad jeziorem),
  • z jakich atrakcji będziesz korzystać (wiele pałaców, parków rozrywki czy muzeów jest biletowanych).

Zakładając, że spędzasz wakacje w przeciętnym hotelu o nie najwyższym standardzie, kilka razy zjesz w restauracji, a śniadanie czy kolację czasem przyrządzisz sobie samodzielnie, nastaw się na koszt wynoszący około 2 000 złotych za tydzień pobytu w Rumunii za jedną osobę. Możesz go oczywiście obniżyć, wybierając podróż autem w kilka osób, decydując się na kemping zamiast apartamentu i rezygnując z codziennych wizyt w restauracji.

Wakacje w Rumunii – z biurem podróżny czy samodzielnie?

Marzy Ci się Rumunia, ale nie wiesz jak zabrać się za planowanie wakacji w tym miejscu? Opcje są dwie: samodzielnie zorganizowany wyjazd albo podróż z biurem podróży. Opcja druga jest wygodna, bo niczym się nie martwisz – wybierasz jedynie interesującą Cię ofertę, płacisz i stawiasz się na lotnisku/przystanku. Masz jednak wtedy mało swobody – plan wyjazdu jest z góry ustalony, a czasu wolnego niewiele. Dużo więcej swobody i możliwości daje samodzielna organizacja wakacji. Choć masz wtedy szansę zobaczyć dużo więcej i zapuścić się w ciekawsze miejsca, zaplanowanie kilkudniowego wyjazdu, trasy, noclegów i atrakcji zajmuje naprawdę dużo czasu.

Rumunia to ciekawy kraj, przez wiele lat zamknięty na turystów, a przez to niedoceniany. Dzisiaj coraz chętniej Polacy udają się w tamtym kierunku. W Rumunii można bowiem zwiedzić niezwykłą Transylwanię, odpocząć nad Morzem Czarnym i odkryć piękny Bukareszt.

Podsumowanie

  • Ceny w Rumunii w 2024 są podobne do tych w Polsce. Za tygodniowe wakacje trzeba zapłacić około 2-2500 tysięcy złotych za osobę.
  • Do Rumunii można dostać się samolotem, samochodem albo autokarem. Najszybciej jest samolotem, ale to też najdroższa opcja.
  • Wyżywienie w Rumunii kosztuje podobnie, jak w Polsce. Najtaniej jest robić zakupy w supermarketach i gotować samodzielnie. Obiad w restauracji (z przystawką i napojami) to około 50-60 złotych od osoby.
  • Wakacje w Rumunii można zaplanować samodzielnie albo wybrać się z biurem podróży. Pierwsza opcja zajmuje sporo czasu, ale daje też więcej swobody i wolności.

FAQ

Czy do Rumunii potrzebny jest paszport lub wiza?

Rumunia należy do Unii Europejskiej oraz do strefy Schengen. Aby wjechać do Rumunii, obywatele z Polski muszą mieć aktualny dowód osobisty lub paszport. Wiza nie jest potrzebna. Dzieci również muszą mieć ważny dokument.

Ile kosztuje paliwo w Rumunii?

Ceny benzyny mogą być nieco niższe niż w Polsce. Litr benzyny oraz oleju napędowego kosztuje niewiele ponad 6 złotych, gaz niecałe 4 złote.

Co przywieźć z Rumunii?

Świetną pamiątką, którą można przywieźć sobie lub bliskim z Rumunii są wybitne wina. To m.in. właśnie z nich słynie ten kraj.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o