Co zrobić, jeżeli znajdujemy się w obcym miejscu, a nasze dziecko zachoruje? Jedynym ze sposobów zabezpieczenia się na taką ewentualność jest EKUZ. Dowiedz się, jak wygląda procedura wydawania dokumentu dla najmłodszych, jaką zapewnia ochronę i czym różni się on od polisy turystycznej.
Czym jest EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest podstawowym rodzajem ubezpieczenia turystycznego. Karta jest wydawana bezpłatnie w oddziałach NFZ i upoważnia do korzystania z publicznej opieki medycznej w państwach UE, a także w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie.
EKUZ dla dziecka – jak ją wyrobić?
Podstawą do uzyskania EKUZ jest państwowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli ubiegamy się o kartę dla naszego dziecka, możemy to zrobić w ramach własnego ubezpieczenia. Po złożeniu odpowiedniego wniosku dziecku zostanie wydany standardowy dokument, który zagwarantuje mu identyczny zakres ochrony, jak istnieje w przypadku dorosłych.
Jak uzyskać kartę?
Procedura uzyskania EKUZ, która zajmuje maksymalnie kilka dni, dzieli się na kilka prostych etapów.
Etap 1 – złożenie wniosku
Aby uzyskać EKUZ, musimy złożyć w NFZ odpowiedni wniosek. Jest on dostępny w placówkach stacjonarnych i w Internecie. Jeżeli ubiegamy się o EKUZ dla dziecka, wystarczy że w rubryce „Dane osoby…” wskażemy na nie. Oprócz tego musimy pamiętać, aby w rubryce „Status osoby…” zaznaczyć opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Wniosek musi zostać podpisany przez jednego z rodziców. Po uzupełnieniu wniosek może zostać przesłany na adres NFZ mailem lub złożony osobiście.
Etap 2 – wizyta w oddziale NFZ
Kolejny etapem procedury jest wizyta w oddziale NFZ. Ze względu na czas oczekiwania, najlepiej wybrać się tam jak najwcześniej. W czasie rozmowy urzędnik poprosi nas o dokument tożsamości i zada kilka pytań dotyczących wyjazdu. Obecność dziecka w czasie składania wniosku nie jest konieczna (wystarczy, że złożymy podanie w jego imieniu). Jeżeli dziecko jest niepełnoletnie, nie potrzebujemy jego upoważnienia do odbioru dokumentu.
Etap 3 – odbiór dokumentu
Jeżeli składamy wniosek osobiście w placówce NFZ, otrzymamy go na miejscu bez żadnej zwłoki. W przypadku korespondencji elektronicznej dokument zostanie przekazany na wskazany adres w ciągu kilku dni.
Co zapewnia EKUZ?
EKUZ upoważnia do korzystania z publicznej opieki medycznej na terytorium wcześniej wymienionych przez nas krajów. Ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia i nie przewiduje limitów sum gwarantowanych. Jest to duże ułatwienie, ponieważ koszty leczenia w Europie bywają wysokie (około 30-80 euro w przypadku wizyty u lekarza, do 1000-2000 euro w przypadku tygodniowej hospitalizacji). Jeżeli nasze zagraniczne wydatki zostaną odpowiednio udokumentowane, po powrocie do kraju będziemy mogli zwrócić się do NFZ z prośbą o zwrot kosztów.
Zalety polisy turystycznej
Chociaż EKUZ zwiększy bezpieczeństwo naszego dziecka i komfort wspólnego wyjazdu, jest to podstawowa forma ochrony, która posiada pewne ograniczenia. Dostęp do publicznych placówek medycznych jest w wielu miejscach utrudniony, a bardziej skomplikowane interwencje medyczne wymagają partycypacji w kosztach. Za wizytę u stomatologa w Hiszpanii zapłacimy od 50 do 300 euro, za konsultacje ze specjalistą we Francji minimum 25 euro, natomiast za leczenie w niemieckim szpitalu 10 euro za dzień.
EKUZ nie pokrywa również kosztów ratownictwa (organizacji akcji ratunkowych, np. w górach lub nad morzem), które mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy euro, ani leczenia urazów spowodowanych ryzykownymi aktywnościami (m. in. sportowymi).
Przykładowe oferty ubezpieczeń (w PLN):
Ubezpieczenie na 2-tygodniowy wyjazd do Chorwacji (jedna osoba dorosła, jedno dziecko):
- Nationale Nederlanden w cenie 64, 94 (leczenie na 80 000, ratownictwo na 50 000)
- AXA w cenie 117, 00 (leczenie na 200 000, ratownictwo na 200 000, NNW na 20 000, Auto Assistance)
- Europa Ubezpieczenia w cenie 508, 00 (leczenie na 1 286 423, ratownictwo na 42 881, NNW na 42 881, OC na 428 808, bagaż na 4 288, OC sportowe na 428 808)
Polisa na 2-tygodniowy wyjazd do Egiptu (2 osoby dorosłe, 2 dzieci):
- Nationale Nederlanden w cenie 129, 88 (leczenie na 80 000, ratownictwo na 50 000)
- Aviva w cenie 320, 00 (leczenie na 200 000, ratownictwo na 40 000, NNW na 50 000, OC na 200 000)
- Allianz w cenie 719, 60 (leczenie na 500 000, ratownictwo na 50 000, NNW na 40 000, OC na 100 000, OC sportowe na 100 000, bagaż na 4 000)
Aby uzyskać kompleksową ochronę, warto uzupełnić EKUZ o polisę (jej ceny zaczynają się od od 2,5 zł). Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie całej rodziny, koszty polisy zmaleją – większość towarzystw ubezpieczeniowych przyznaje dzieciom zniżki. Polisa jest idealnym uzupełnieniem ochrony gwarantowanej przez EKUZ, ponieważ umożliwia korzystanie z prywatnej opieki medycznej oraz obejmuje wiele dodatkowych usług ubezpieczeniowych (transport, NNW, OC w życiu prywatnym).
Podstawą do uzyskania karty EKUZ jest państwowe ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Po złożeniu odpowiedniego wniosku dziecku zostanie wydany standardowy dokument.
Karta EKUZ upoważnia do korzystania z publicznej opieki medycznej na terytorium niektórych krajów. Jeśli wydatki za granicą będą odpowiednio udokumentowane, to po powrocie do kraju możemy zwrócić się do NFZ z prośbą o zwrot poniesionych kosztów.
Dodaj komentarz