Ile się leci do Izraela?

Jerozolima, Izrael, Stare miasto

Izrael to coraz częstszy kierunek wakacyjnych podróży Polaków. Tel Awiw czy Ejlat to najbardziej popularne destynacje, do których bez problemu można dostać się samolotem z Polski. Jak długo trwa lot do Izraela? Jak przygotować się do podróży i co uwzględnić w planie zwiedzania? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Ile czasu trwa lot do Izraela?

Bezpośredni lot do Izraela z Polski trwa około 3,5- 4 godzin. Wybór lotu bezpośredniego jest najszybszą opcją, by dotrzeć do któregoś z izraelskich miast, natomiast niektórzy przewoźnicy oferują również loty z przesiadkami. Wówczas czas podróży może się znacznie wydłużyć. Oczekiwanie na lotnisku to czasem nawet kilkanaście godzin. Dłuższą przesiadkę można natomiast wykorzystać na zwiedzenie miasta, w którym jest transfer.

Na jakiej wysokości leci samolot do Izraela?

Wysokość przelotowa samolotów nie zawsze jest taka sama i zależy głównie od modelu samolotu oraz ruchu panującego akurat w przestworzach. O tym, na jakiej wysokości będzie leciał samolot decydują kontrolerzy ruchu, którzy mają pogląd na całe niebo. Zwykle samoloty wzbijają się na wysokość około 10-12 km.
Z jaką prędkością leci samolot do Izraela? Dokładną wartość zawsze podaje pilot w czasie lotu, jednak samoloty pasażerskie zwykle latają z ogólnie przyjętą dla nich prędkością około 500 mil, czyli 805 km/h.

Skąd lecieć do Izraela?

Do Izraela można dostać się z kilku miast w Polsce. Loty odbywają się oczywiście przede wszystkim z najpopularniejszego krajowego lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Poza tym, do Izraela kursują samoloty z:

  • Gdańska,
  • Krakowa,
  • Katowic,
  • Rzeszowa,
  • Wrocławia.

Ceny biletów do Izraela

Ile kosztują bilety do Izraela? Ostateczna cena zależy od przewoźnika, klasy lotu oraz terminu. Najtańsze loty, realizowane przez tanie linie lotnicze zaczynają się już od 200-300 złotych w obie strony. Średnia cena biletów wynosi około 1000 złotych za osobę (tam i z powrotem).

Kiedy lecieć do Izraela?

W Izraelu panuje klimat śródziemnomorski umiarkowany. Najlepsze miesiące na wakacyjny wyjazd to maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Najgorętszym miesiącem jest sierpień – jeśli planujesz dużo zwiedzać, zdecyduj się raczej na wyjazd w innym terminie. Zimy w Izraelu są ciepłe – średnia temperatura w styczniu wynosi około 16-17°C, można więc pojechać tam również wtedy, by nieco odpocząć od polskich mrozów.

Jakie dokumenty są potrzebne w podróży do Izraela?

Od 1 sierpnia 2024 roku, każda osoba podróżująca do Izraela musi mieć ważną wizę lub Elektroniczne zezwolenie na podróż do Izraela (ETA-IL) przed rozpoczęciem podróży. O takie pozwolenie można ubiegać się przez stronę Izraelskiego Urzędu ds. Ludności i Imigracji albo skorzystać z pomocy zaufanego pośrednika. Po otrzymaniu zgody na wjazd można przebywać na terenie Izraela maksymalnie 90 dni.

Czy po locie do Izraela występuje jet lag?

Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany czasu to syndrom, który pojawia się po przekroczeniu kilku stref czasowych w krótkim czasie. Występuje po długich, najczęściej kilkunastogodzinnych lotach i objawia się problemami ze snem (nadmierną sennością lub bezsennością), rozstrojem żołądka i ogólnym rozbiciem. Lot do Izraela trwa zwykle około 4 godzin, dlatego jet lag nie powinien po nim wystąpić. Jeśli jednak po przylocie będziesz czuć się zmęczony czy rozbity, odpuść sobie intensywne zwiedzanie i daj organizmowi czas na regenerację. Kolejny dzień będzie znacznie lepszy!

Gdzie lecieć w Izraelu?

W Izraelu znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: w Tel Awiwie oraz w Ejlat. Stamtąd można dostać się do innych miejscowości. Co warto zwiedzić w tym kraju?

  • Tel Awiw – stolicę, która jest jednocześnie najbardziej nowoczesnym i wielokulturowym miastem w Izraelu.
  • Jerozolimę, czyli miejsce, które porusza każdego – nie tylko osoby wierzące. Ściana Płaczu, Bazylika Grobu Pańskiego, Jad Waszem to miejsca, które wywołują ogromne emocje i nikogo nie pozostawiają obojętnym.
  • Morze Martwe – będąc w Izraelu warto wybrać się nad akwen o największym zasoleniu na świecie.
  • Masadę, czyli starożytną fortecę, będącą symbolem żydowskiego oporu wobec najeźdźców.

Izrael to jedno z najciekawszych i najbardziej unikatowych miejsc na świecie, jeśli chodzi o liczbę zabytków i istotnych historycznie obiektów. To także kraj przepysznej kuchni, pięknych plaż i nowoczesnych metropolii, stanowiących kontrast do najstarszych miast świata, np. Jerycha. Biorąc pod uwagę krótki czas lotu i stosunkowo niewysokie ceny, warto wybrać ten kraj na wakacyjną destynację!

Podsumowanie

  • Lot do Izraela trwa od 3,5 do 4 godzin. Więcej czasu zajmują loty z przesiadkami.
  • Z Polski można wylecieć do Izraela z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także z Gdańska, Krakowa, Wrocławia czy Poznania.
  • W Izraelu funkcjonują dwa międzynarodowe lotniska: Tel Awiw oraz Ejlat.
  • Najważniejsze miejsca do zwiedzenia w Izraelu to Jerozolima, Wzgórza Golan, Tel Awiw, Jerycho i Nazaret. Warto wybrać się także nad Morze Martwe.

FAQ

Czy pobyt w Izraelu w 2024 roku jest bezpieczny?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na polskiej stronie rządowej, sytuacja w Izraelu jest obecnie wysoce nieprzewidywalna – w przypadku eskalacji napięcia regionalnego opuszczenie kraju może okazać się trudne. Polski MSZ odradza podróże do Jerozolimy oraz obszaru przylegającego do Strefy Gazy i zaleca, aby nie lecieć do Izraela, jeśli nie jest to konieczne.

Jak przygotować się do podróży do Izraela?

Poza oczywistymi sprawami, takimi jak zabranie ze sobą dokumentów, nie zapomnij o odpowiednich ubraniach. Jeśli planujesz odwiedzać miejsca kultu religijnego, zabierz coś co zakryje ramiona oraz spodnie, spódnice czy sukienki odpowiedniej długości.

Jaka jest waluta w Izraelu?

Oficjalną walutą Izraela jest nowy izraelski szekel (dzielący się na 100 agorot), którego międzynarodowy skrót to ILS.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o