Kiedy EKUZ nie wystarczy?

Jako darmowa forma ubezpieczenia, EKUZ przydaje się w przypadku zagranicznych wyjazdów. Gwarantowana przez nią ochrona ma jedna pewne ograniczenia. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach EKUZ nie wystarczy i kiedy należy zdecydować się na zakup osobnej polisy.

Konieczność dłuższej hospitalizacji, zakupu leków lub wykonania specjalistycznych zabiegów medycznych za granicą mogą narazić nas na ogromne wydatki. Aby ich uniknąć, warto odpowiednio się zabezpieczyć. Jak to zrobić?

Gdzie w Europie nie działa EKUZ?

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) upoważnia do bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej na terenie 28 państw członkowskich UE oraz 4 członków EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). To oznacza, że z EKUZ nie możemy skorzystać za wschodnią granicą (Białoruś i Ukraina), w niektórych państwach Półwyspu Bałkańskiego (Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Macedonia) oraz w Mołdawii.

Przykładowe koszty leczenia poza UE i EFTA:

 • Białoruś – wizyta lekarska –  50 zł, doba w szpitalu około 120 zł
 • Ukraina – wizyta lekarska – 40 zł, doba w szpitalu publicznym – 80 zł, doba w placówce prywatnej do 400 zł
 • Mołdawia – wizyta u lekarza około 10 euro, wizyta lekarska około 14 euro
 • Bośnia i Hercegowina – wizyta lekarska  – około 15-25 euro
 • Czarnogóra – wizyta lekarska – 30-50 euro
 • Albania – prywatna wizyta lekarska – około 50 euro
 • Macedonia – wizyta lekarska – minimum 10 euro

Nierefundowane koszty leczenia w krajach UE i EFTA

Nawet jeżeli przebywamy w kraju, w którym możemy korzystać z EKUZ, musimy liczyć się z koniecznością opłacania wydatków nierefundowanych. Wiele usług medycznych za granicą (m.in. konsultacje ze specjalistami, leczenie stomatologiczne, badania laboratoryjne, zabiegi specjalistyczne, transport medyczny) wymaga partycypacji w kosztach leczenia. Za wizytę u specjalisty we Francji zapłacimy ok. 25 euro, a za spotkanie ze stomatologiem co najmniej 10 euro. Leczenie kanałowe w Hiszpanii to koszt 200-300 euro, a założenie plomby 50-120 euro. Za wezwanie karetki zapłacimy natomiast około 480 euro.

Jeżeli zdecydujemy się na leczenie w placówce prywatnej (dostęp do publicznej opieki medycznej bywa w wielu miejscach utrudniony), również nie unikniemy konieczności opłacenia go z własnych środków.

Koszty leczenia na świecie

W wielu państwach świata ceny kosztów leczenia znacznie przewyższają europejskie standardy. Najwięcej za opiekę medyczną zapłacimy w USA, Kanadzie i Singapurze. Na nie mniejsze wydatki musimy się przygotować m.in. w Chinach i Australii.

Przykładowe koszty leczenia na świecie:

 • USA – wizyta lekarska – ponad 100 dolarów, doba w szpitalu od 500 do kilku tysięcy dolarów (średnio ok. 5000 dolarów), leczenie ambulatoryjne – 75-537 dolarów
 • Chiny – wizyta lekarska – 90-100 dolarów, doba w szpitalu – 60-200 dolarów
 • Australia – wizyta lekarska – około 80 dolarów australijskich, doba w szpitalu – około 700-800 dolarów
 • Egipt – wizyta lekarska  – minimum 40 dolarów, doba w szpitalu – 200-300 dolarów,
 • Turcja – wizyta lekarska – od 100 dolarów, doba w szpitalu – od. 500 dolarów

Koszt dwutygodniowego pobytu w szpitalu w Egipcie, związanego z ryzykiem urazu mózgu i wymagające wykonania określonych badań diagnostycznych, wykorzystania preparatów medycznych i całodobową opieką może wahać się w granicach 4 500- 5 500 PLN. Ubezpieczenie dwutygodniowego wyjazdu do Egiptu dla dwóch osób kupimy natomiast w cenie 203, 56 PLN (z sumą gwarantowaną kosztów leczenia na 600 000 zł).

Sumy gwarantowane – jak je wybrać?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do kraju, w którym nie obowiązuje EKUZ, powinniśmy zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną kosztów leczenia. Jest to suma, która określa granicę finansowania wydatków medycznych przez ubezpieczyciela. Zróżnicowane ceny usług medycznych w Europie i na świecie sprawiają, że sumy gwarantowane powinny zostać dobrane pod kątem kierunku planowanego wyjazdu. Kluczowe znaczenie dla wyboru optymalnej sumy gwarantowanej ma długość pobytu za granicą.

Np. w przypadku wyjazdu do Albanii, suma ta powinna wynosić min. 20-30 000 euro. W Australii bezpieczna wysokość sumy gwarantowanej wynosi 30-40 000 euro, a w Egipcie już 60 000 euro. Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, warto zdecydować się na limit 80-100 000 euro. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość skorzystania z opcji ubezpieczenia bez limitu finansowania kosztów leczenia. W przypadku wyjazdu do Chin lub USA to rozwiązanie sprawdza się idealnie.

Koszty polisy turystycznej

W porównaniu z kosztami leczenia za granicą (hospitalizacja, zabiegi specjalistyczne) koszty ubezpieczenia turystycznego są niewielkie. Koszty związane z chorobą lub wypadkiem w czasie zagranicznych wakacji mogą wynosić od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Polisę gwarantującą tygodniową, dwutygodniową lub dłuższą ochronę kupimy już za kilkadziesiąt lub maksymalnie kilkaset złotych.

Ile zapłacimy za polisę turystyczną (przykładowe ceny w PLN)?

 • Czarnogóra – od 2, 53 za dzień
 • Białoruś – od 3, 24 za dzień
 • Australia – od 6 za dzień
 • USA – od 6 za dzień

Każdy może samodzielnie dopasować zakres ubezpieczenia oraz sumy gwarantowane – pod kątem kierunku wyjazdu, charakteru podróży oraz indywidualnych potrzeb. Dzięki temu polisa zapewni pełną ochronę na czas pobytu za granicą o wiele lepiej niż EKUZ.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o