Leczenie za granicą z EKUZ – ile zapłacimy za usługi nierefundowane?

EKUZ jest wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują ochrony w czasie zagranicznego wyjazdu. Jednak nie wszystkie usługi medyczne na terenie Europy są refundowane. Sprawdzamy, czego nie pokrywa EKUZ i kiedy warto zdecydować się na zakup dodatkowej polisy turystycznej.

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest podstawową formą ochrony ubezpieczeniowej za granicą, która wymaga uzupełnienia o szerszą ochronę. W wielu przypadkach koszty nierefundowanych usług medycznych mogą sięgać nawet kilku tysięcy euro. Z czego wynikają?

Czego nie pokrywa EKUZ?

Jako bezpłatna forma ubezpieczenia, EKUZ przyda się wszystkim, którzy troszczą się o bezpieczeństwo w czasie wakacji. Ochrona gwarantowana przez kartę ma jednak swoje ograniczenia.

 • Koszty nierefundowane i specjaliści – wiele usług medycznych (np. leczenie stomatologiczne, badania laboratoryjne, leczenie ambulatoryjne, zastosowanie leków) nie podlega refundacji lub jest refundowanych wyłącznie w małym stopniu (5-25%). W niektórych krajach konsultacje ze specjalistami są finansowane przez samego pacjenta.
 • Leczenie w placówkach prywatnych – w wielu mniejszych miejscowościach dostęp do publicznej służby zdrowia jest utrudniony. Zdarza się, że jakość publicznej miejscowej opieki medycznej nie stoi na wysokim poziomie. Jeżeli chcemy skorzystać z leczenia w placówce prywatnej, musimy zapłacić za nie z własnych środków.
 • Dolegliwości nie wymagające szybkiej interwencji – jeżeli pacjent nie wymaga natychmiastowej pomocy, która może zostać udzielona już po powrocie do kraju, EKUZ nie upoważnia do bezpłatnego leczenie za granicą.
 • Koszty ratownictwa i transportu – EKUZ nie pokrywa kosztów ratownictwa, które mogą nawet kilkudziesięciu tysięcy euro, ani kosztów transportu medycznego do kraju (ich wysokość waha się w granicach 5-7 tysięcy euro)

Nierefundowane usługi medyczne w Europie

W większości państw UE obywatele współuczestniczą w kosztach swojego leczenia. Obcokrajowcy korzystający z EKUZ muszą być gotowi na to samo. Poniżej przedstawiamy przykładowe opłaty za usługi medyczne w kilku państwach najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Francja:

 • lekarza i dentysta: ok. 10 euro
 • specjalista: ok. 25 euro
 • hospitalizacja: częściowa refundacja na poziomie 20%. W przypadku pełnej refundacji opłata zryczałtowana w wysokości 18 euro za dzień
 • transport karetką: kilkuset euro (refundacja do 65%). Ryczałt w wysokości 2 euro
 • transport do Polski: w pełni opłacany przez pacjenta

Włochy:

 • lekarz: 36, 15 euro
 • leczenie ambulatoryjne: częściowo refundowane
 • leczenie stomatologiczne: w pełni opłacane przez pacjenta
 • ratownictwo: w pełni opłacane przez pacjenta. Koszty sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro(szczególnie w przypadku wykorzystania helikoptera)

Egipt:

 • lekarz: ok. 35 euro
 • hospitalizacja: ok. 180-260 euro
 • leczenie w następstwie wypadków i poważnych urazów: od kilku od kilkunastu tysięcy euro
 • leczenie ambulatoryjne: 35-75 euro

Koszty leczenia a koszty polisy

W porównaniu z kosztami leczenia za granicą, których zwrotu nie zapewnia EKUZ, koszty składki ubezpieczeniowej są znikome. Jeżeli w czasie wakacji będziemy zmuszeni odwiedzić specjalistę lub spędzić kilka dni w szpitalu, możemy zostać obciążeni wysokimi kosztami (od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Jeżeli np. ucierpimy na skutek wypadku we włoskich górach, za koszty organizacji akcji ratunkowej (w pełni pokrywanych przez pacjenta) możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy euro 3-6-dniowa hospitalizacja wymagająca wykonania badań diagnostycznych i zabiegów medycznych może kosztować nas kilka kolejnych tysięcy euro. Natomiast najtańszą polisę do Włoch kupimy natomiast już w cenie 2, 53 zł za dzień ochrony.

Dodatkowe elementy ubezpieczenia

Poza ubezpieczeniem kosztów leczenia, polisa zawiera również wiele usług dodatkowych, które znacznie zwiększą bezpieczeństwo i komfort naszego wyjazdu – a nie możemy na nie liczyć w przypadku EKUZ). OC w życiu prywatnym (zwalniające nas z odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim), NNW (gwarantujące pokrycie kosztów rekonwalescencji lub wypłaty odszkodowania w przypadku wypadku), a także Assistace (w ramach którego możemy liczyć na wsparcie techniczne, logistyczne i prawne ze strony ubezpieczyciela) to tylko niektóre z nich.

Najtańsze ubezpieczenie np. do Chorwacji kupimy już w cenie 2-3 zł za dzień. Za polisę zapewniająca tygodniową ochronę dla 2 osób (leczenie, ratownictwo, NNW) zapłacimy 39 zł. Najtańsze ubezpieczenie do Gruzji kupimy w cenie 4-6 złza dzień. Ochrona dla 2 osób w czasie 2-tyg. wakacji (leczenie, NNW i bagaż) to w tym przypadku koszt 81, 20 zł.

Jakie sumy gwarantowane wybrać?

Decydując się na zakup polisy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sumy gwarantowane kosztów leczenia. Opłaty związane z opieką medyczną są na terenie UE zróżnicowane. Za leczenie na terenie Słowacji lub Gruzji zapłacimy mniej, niż w Niemczech lub we Francji. Sumy powinny być dostosowane do warunków panujących w danym kraju. W przypadku Słowacji suma ta powinna wynosić min. 20 000 euro, natomiast w przypadku Włoch musi być ona o 10 tys. euro wyższa. Suma gwarantowana przy wyjeździe do Francji to minimum 40 000 euro.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o