Praca za granicą a EKUZ – wszystko, co musisz wiedzieć

Praca za granicą wiąże się z dużym ryzykiem. Szukając zatrudnienia poza rodzinnym krajem, warto mieć pewność, że w razie potrzeby uzyskamy odpowiednią pomoc. Dowiedz się, jakie ubezpieczenie będzie dla Ciebie najlepsze – w jakich przypadkach możesz skorzystać z EKUZ, a kiedy powinieneś zdecydować się na dodatkową polisę.

Często słyszymy o ubezpieczeniu wakacyjnych wyjazdów turystycznych. Jak wygląda kwestia ochrony ubezpieczeniowej w przypadku pracy fizycznej? Kto powinien za nią zapłacić i na jakich warunkach?

Praca za granicą a ubezpieczenie – kto jest za nie odpowiedzialny?

Każda pracująca osoba podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, które daje jej możliwość korzystania z publicznej opieki medycznej. Składkę na ubezpieczenie zwykle odprowadza pracodawca (na podstawie umowy o pracę). Wyjątkami są przypadki bezrobotnych i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Jeżeli pracownik zostaje oddelegowany do pracy za granicą, pracodawca nadal musi odprowadzać jego składki na ubezpieczenie zdrowotne, umożliwiając pracownikowi korzystanie z EKUZ. Pracodawca nie ma jednak obowiązku ubezpieczenia pracownika w prywatnym przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym.

Praca tymczasowa a EKUZ

EKUZ jest bezpłatnym rodzajem ubezpieczenia zdrowotnego, które upoważnia do korzystania z publicznej opieki medycznej za granicą. Karta EKUZ obowiązuje na terenie 28 państw UE oraz w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie. EKUZ, która jest przeznaczona dla osób wyjeżdżających za granicę tymczasowo, jest wydawana na okres maksymalnie 12 miesięcy.

Ochrona zapewniana przez EKUZ:

  • wyjazdy turystyczne – EKUZ jest przeznaczona zwłaszcza dla wszystkich, którzy wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych. Dzięki karcie uzyskujemy możliwość zwrotu środków wykorzystanych na leczenie za granicą.
  • praca sezonowa – jeżeli wyjeżdżamy za granicę w poszukiwaniu pracy lub decydujemy się na przyjęcie tymczasowej posady, możemy skorzystać z ochrony gwarantowanej przez EKUZ. W drugim przypadku lepiej jednak zdecydować się na wykupienie dodatkowej polisy (szczególnie jeżeli wyjeżdżamy do pracy fizycznej).
  • pracownicy delegowani – Ochrona ubezpieczeniowa zapewniana przez EKUZ przysługuje pracownikom delegowanym, tj. osobom, które za zgodą polskiego pracodawcy tymczasowo wykonują swoją pracę na terytorium obcego kraju.

Stała praca za granicą a EKUZ

Podstawą prawną do korzystania z EKUZ jest państwowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli przebywamy za granicą na stałe (jesteśmy zatrudnieni lub prowadzimy działalność gospodarczą), nie możemy się nią posługiwać. W takiej sytuacji mamy obowiązek rejestracji w miejscowym systemie opieki zdrowotnej. Jeżeli podpisujemy umowę o pracę, składki na ubezpieczenie powinien odprowadzać nowy pracodawca (na zasadach obowiązujących w danym kraju).

Praca za granicą – EKUZ czy polisa?

Jeżeli wyjeżdżamy do pracy sezonowej lub jesteśmy oddelegowani za granicę z ramienia swojej firmy, możemy skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej zapewnianej przez EKUZ. Ta podstawowa forma ochrony nie zawsze musi jednak odpowiadać naszym potrzebom. Indywidualną ochronę ubezpieczeniową, która znacznie rozszerzy możliwości gwarantowane przez EKUZ, uzyskamy już od 6 PLN za dzień. W skład polisy wchodzi nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, lecz również ratownictwa, NNW i OC w życiu prywatnym.

Z takiej formy ubezpieczenia mogą skorzystać nie tylko osoby posiadające umowę o pracę, lecz również pracujące na czarno, odbywające praktyki lub staże. Status pracownika nie jest dla ubezpieczyciela sprawą priorytetową. Liczy się dla niego przede wszystkim ryzyko z związane z wykonywaniem określonych czynności.

Jeżeli planujemy wyjazd do pracy, przed zakupem ubezpieczenia powinniśmy jednak określić cel pobytu za granicą, ponieważ w takim przypadku ubezpieczyciele uwzględniają zwyżki związane z wysokim ryzykiem wypłaty odszkodowania (25-60%). Praca fizyczna (m.in. na wysokościach lub pod ziemią, z wykorzystaniem niebezpiecznych narzędzi lub substancji chemicznych, praca spawalnicza i przy urządzeniach elektrycznych) w wielu sytuacjach grozi poważnymi dolegliwościami i urazami.

Należy również pamiętać, aby sumy gwarantowane były dostosowane do warunków panujących w miejscu planowanego pobytu. Optymalna wysokość sum gwarantowanych leczenia w UE to minimum 30 000 euro.

Przykładowe oferty ubezpieczeń (wyjazd do pracy fizycznej):

Miesięczny wyjazd do Niemiec (w PLN):

  • Goather w cenie 122, 00 (leczenie na 85 824, rat. 25 747, NNW na 10 000)
  • AXA w cenie 305, 34 (lecenie na. 600 000, ratownictwo na 600 000, NNW na 50 000, OC na 150 000, OC sportowe na 150 000, bagaż na 1 500)
  • Nationale Nederlanden w cenie 641, 63 (leczenie na 500 000, ratownictwo na 50 000, OC na 300 000, OC sporowe na 300 000, bagaż na 5 000)

Dwumiesięczny wyjazd do Wielkiej Brytanii (w PLN):

  • Goather w cenie 256, 00 (leczenie na 85 824, NNW na 10 000, ratownictwo na 25 747)
  • Europa Ubezpieczenia w cenie 684, 00 (leczenie na 257 471, ratownictwo na 30 038, NNW na 42 912, OC na 29 119, OC sportowe na 429 119, bagaż na 4 291)
  • Nationale Nederlanden w cenie 1 437, 24 (leczenie na 500 000, ratownictwo na 50 000, OC na 300 000, OC sportowe na 300 000, bagaż na 5 000).

Praca stała z legalną umową nie wymaga dodatkowego ubezpieczenia. Jednakże wszyscy wyjeżdżający do pracy sezonowej muszą posiadać nie tylko EKUZ, ale i dodatkowe ubezpieczenie na czas pracy za granicą. Dzięki temu w razie problemów ze zdrowiem nie będzie się zmuszonym do pokrywania wysokich opłat za leczenie w zagranicznych placówkach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o