Jednym z problemów, z jakimi boryka się wielu podróżnych, jest zagubiony bagaż. Sytuacja jego niespodziewanej utraty może zakłócić np. wyjazd służbowy lub planowany odpoczynek. Aby zapobiec stratom związanym z tym lub innym nieszczęśliwym wydarzeniem w czasie podróży, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia bagażu. Zobacz, dlaczego ta usługa jest tak ważna i dowiedz się, ile kosztuje.
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie bagażu?
Polisa turystyczna pomaga w trudnych chwilach, ale warto pomyśleć o jej rozszerzeniu i zakupieniu ubezpieczenia bagażu. Tym bardziej, jeśli w podróż zabierane są wartościowe rzeczy, takie jak sprzęt elektroniczny, sportowy albo rzeczy niezbędne do codziennej egzystencji m.in. wózek inwalidzki, wózek dziecięcy, sprzęt medyczny itp. Przypadki utraty, opóźnienia lub uszkodzenia bagażu są dość powszechne. Okazuje się, że nawet 80% bagaży jest opóźnionych przez linie lotnicze, 13% dociera uszkodzonych, a 7% stanowią te zagubione[1]. Tym bardziej warto pomyśleć o rozszerzeniu ubezpieczenia podróżnego, by nie denerwować się, kiedy walizka z ubraniami i kosmetykami nie doleci wraz z jej właścicielem.
Wykupienie ubezpieczenia bagażu jest istotne nie tylko dla swojego świętego spokoju, ale także dla zabezpieczenia się przed kosztami związanymi z utratą rzeczy osobistych. W okresie oczekiwania na odnalezienie bagażu, podróżny otrzymuje kwotę ustaloną w umowie na te okoliczności. W ten sposób może kupić inną odzież i obuwie lub inne niezbędne przedmioty, do których utracił dostęp.
Ubezpieczenie bagażu, czyli czego?
Bagaż to walizka, plecak czy torba? Czy do bagażu można zaliczyć sprzęt fotograficzny lub narciarski? W przypadku ubezpieczenia definicja tego pojęcia różni się w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Każdy ubezpieczyciel sam decyduje m.in. o tym, co wchodzi w skład bagażu, kiedy przewożone rzeczy podlegają ochronie oraz ustala maksymalną kwotę odszkodowania np. za jego utratę. Dlatego na etapie podpisywania polisy ubezpieczeniowej należy dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Tam muszą znaleźć się wszystkie niezbędne informacje o zakresie ubezpieczenia, bo jak się okazuje, nie wszystko, co zabierzesz ze sobą w podróż, zostanie objęte ochroną.
Co zapewnia ubezpieczenie bagażu?
Ubezpieczenie bagażu zazwyczaj obejmuje kradzież, utratę lub zniszczenie przewożonych rzeczy. Do typowych sytuacji, w których działa ochrona, należą:
- rabunek i kradzież np. na lotniskach, w hotelach lub w innych miejscach publicznych;
- uszkodzenie bagażu podczas transportu: ubezpieczenie pokryje koszty jego naprawy lub wymiany;
- zgubienie bagażu w czasie akcji ratowniczej lub zdarzenia losowego np. pożaru, powodzi, trzęsienia ziemi, huraganu;
- opóźnienia w dotarciu bagażu na miejsce: refundowane są koszty zakupu niezbędnych rzeczy osobistych w trakcie oczekiwania na jego dostarczenie;
- zaginięcie bagażu związane z działaniami przewoźnika.
Uwaga! Zakres ubezpieczenia bagażu zależy od wybranego wariantu polisy. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, czy uwzględnia interesującą Cię ochronę.
Co podlega, a co nie podlega ochronie przy ubezpieczeniu bagażu?
Zazwyczaj ubezpieczenie bagażu obejmuje samo opakowanie np. walizkę, torbę lub plecak oraz jego podstawową zawartość. Za taką uważa się przedmioty, które zazwyczaj zabierane są w podróż, czyli głównie odzież, kosmetyki, książki, aparat fotograficzny. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie przedmioty umieszczone w bagażu będą podlegać ubezpieczeniowej ochronie. Zazwyczaj wykluczane są z niej np.
- dokumenty i bilety podróżne;
- biżuteria i zegarki;
- sztabki złota lub srebra;
- klucze;
- broń;
- środki płatnicze (np. karty kredytowe) lub pieniądze;
- dzieła sztuki, antyki i inne przedmioty kolekcjonerskie;
- żywność;
- lekarstwa i protezy;
- używki np. alkohol i papierosy.
Uwaga! To od wybranego wariantu polisy będzie zależeć zakres ubezpieczenia. Jeśli zależy Ci np. na zabraniu ze sobą sprzętu sportowego, instrumentów muzycznych, urządzeń elektronicznych, wózka dziecięcego lub inwalidzkiego, zapytaj ubezpieczyciela o możliwość rozszerzenia polisy.
Jakie wyłączenia istnieją przy ubezpieczeniu bagażu?
Ubezpieczyciel może zastrzec w umowie, że odmówi wypłaty odszkodowania nie tylko wtedy, gdy w bagażu będzie niedozwolona zawartość. Dlatego warto zwrócić uwagę na zapisy o wyłączeniach, w tym np. takie sytuacje jak:
- szkody wyrządzone umyślnie przez ubezpieczonego lub osoby mu bliskie;
- wartość utraconych lub uszkodzonych przedmiotów była niższa niż 100 złotych;
- szkody powstały na skutek rażącego niedbalstwa;
- nieudana próba kradzieży bagażu;
- niezgłoszenie kradzieży na policję;
- niezgodne z prawem lub zagrażające zachowanie ubezpieczonego np. działania pod wpływem alkoholu;
- pozostawienie bagażu bez opieki;
- zniszczenia na skutek samozapalenia lub stłuczenia;
- brak odpowiedniego zabezpieczenia bagażu i jego zawartości;
- zatrzymanie zawartości przez służby celne.
W powyższych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za uszkodzony, skradziony lub zaginiony bagaż.
Uwaga! Jeśli zależy Ci na ochronie nie tylko zawartości bagażu, ale także jego opakowania, sprawdź, czy ubezpieczyciel ją zapewnia. Niektóre warianty polis ubezpieczeniowych nie obejmują uszkodzenia pojemników na bagaż. Jeśli więc rozerwaniu lub pęknięciu ulegnie walizka, torba, plecak itp., nie otrzymasz wypłaty odszkodowania.
Na jaką podróż można kupić ubezpieczenie bagażu?
Niezależnie od tego, czy będziesz podróżować samolotem, pociągiem, statkiem, autokarem lub samochodem, możesz wykupić ubezpieczenie bagażu. Rodzaj środka transportu nie ma tu znaczenia. Można je wykupić zarówno na podróż krajową, jak i zagraniczną. Co więcej, możesz podróżować nie tylko z jedną walizką lub plecakiem, ale mieć kilka sztuk podlegających ubezpieczeniu.
Warto jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel określa tzw. sumy gwarantowane, czyli limity odpowiedzialności finansowej. Oznacza to, że możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za utracony bagaż tylko do wysokości kwoty ustalonej w umowie. Nie ma tu znaczenia ilość i wartość bagażu.
Uwaga! Sumy gwarantowane przy ubezpieczeniu bagażu różnią się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj są to kwoty rzędu 1000-2000 zł, aczkolwiek niektórzy ubezpieczyciele gwarantują wypłaty nawet do 10000 zł.
Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu podróżnego?
Ubezpieczenie bagażu stanowi część polisy turystycznej. Jej koszt zależy m.in. od kierunku wyjazdu i wybranego wariantu ochrony. Oczywiście każdy ubezpieczyciel oferuje do niej także usługi dodatkowe, które podnoszą cenę, ale pozwalają ją dobrać do różnych potrzeb podróżującego. Niektóre z nich obejmują odwołanie i opóźnienie lotu, zabezpieczenie innych niż podstawowe rzeczy w walizkach, pokrycie kosztów leczenia itp. W rzeczywistości dokupienie do ubezpieczenia turystycznego ochrony bagażu nie podnosi znacznie jej ceny. Podstawową polisę wraz z ubezpieczeniem przewożonych rzeczy można mieć już za kilka złotych dziennie. Natomiast pakiety rozszerzone kosztują średnio kilkadziesiąt złotych za dzień.
Ubezpieczenie bagażu na czas podróży – podsumowanie
Oprócz wykupienia ubezpieczenia bagażu możesz zabezpieczyć swoje torby, aby bezpiecznie dotarły do celu. Pamiętaj, żeby trzymać rzeczy i dokumenty o dużej wartości blisko siebie lub w bagażu podręcznym, który w czasie podróży masz przy sobie. Warto też zabezpieczyć walizkę przed uderzeniami i przypadkowym otworzeniem (np. zamknąć na kłódkę). Nie wolno także pozostawiać bagażu bez opieki, a jeśli jest przewożony samochodem, auto należy parkować na parkingu strzeżonym.
Jeśli ubezpieczony bagaż zaginie, jego utratę trzeba natychmiastowo zgłosić na policji. Dla ubezpieczyciela ważny jest również protokół z zeznań, w którym znajdzie się wyszczególnienie utraconych przedmiotów z oszacowaniem ich wartości.
Niestety, ryzyko utraty lub zniszczenia ważnych rzeczy osobistych w czasie podróży jest duże. Zwłaszcza jeśli np. walizka trafia do samolotu jako bagaż rejestrowany. Warto więc zadbać, żeby w polisie turystycznej znalazło się także ubezpieczenie bagażu.
[1] https://www.skycop.com/news/airports/delayed-and-lost-luggage-which-airports-rank-the-worst-and-why/
Dodaj komentarz