Zagraniczne wyjazdy wiążą się ze sporym ryzykiem. Co zrobimy, jeżeli podczas pobytu w obcym kraju będziemy mieć wypadek lub zachorujemy? Aby tego uniknąć, warto skorzystać z odpowiedniego ubezpieczenia. Sprawdzamy, kiedy wystarczy ochrona zapewniana przez EKUZ, a kiedy warto zakupić dodatkową polisę.
EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest bezpłatnym rodzajem ubezpieczenia turystycznego, wydawanym w placówkach NFZ. Dzięki niej możemy zyskać dostęp do opieki medycznej na terenie UE, Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu.
Karta EKUZ przyda Ci się zwłaszcza podczas majówkowego wyjazdu za granicę: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/gdzie-na-weekend-majowy/315.html
Zalety EKUZ
Jeżeli posiadamy EKUZ, w przypadku choroby lub wypadku w obcym kraju będziemy mieli prawo do bezpłatnego skorzystania z profesjonalnej pomocy. W przeciwieństwie do większości polis komercyjnych, karta nie zwalnia jednak z kosztów medycznych bezpośrednio, lecz upoważnia do zwrotu przeznaczonych na nie środków po powrocie do kraju.
Wady EKUZ
Karta sprawdza się przede wszystkim w przypadku nagłych wypadków, chorób i urazów. Jeżeli nasze dolegliwości nie stanowią zagrożenia dla życia i mogą zostać wyleczone po powrocie do kraju, EKUZ nie umożliwi nam bezpłatnej pomocy.
W wielu miejscach (szczególnie w kurortach) dostęp do państwowych placówek medycznych jest utrudniony lub nie są one najlepiej wyposażone (brakuje w nich specjalistów i leków). Chcąc uzyskać profesjonalną pomoc, musimy zwracać się do prywatnych placówek medycznych, które wymagają za swoje usługi wysokich opłat. Za wizytę u lekarza w Europie zapłacimy średnio ok. 30-80 EUR, a za tygodniową hospitalizację 1000-2000 EUR.
EKUZ zapewnia tylko częściowe ubezpieczenie kosztów leczenia, nie upoważniając do korzystania z żadnych usług dodatkowych. Koszty transportu medycznego, NNW, OC w życiu prywatnym i Assistance to obecnie standardowe formy ochrony, które zwiększają komfort zagranicznych wyjazdów.
Karta nie zwalnia z kosztów organizacji akcji ratowniczych (np. w górach, na morzu lub na jeziorze), które zwykle bywają bardzo wysokie (ok. kilkudziesięciu tys. EUR – szczególnie w przypadku wykorzystania helikoptera).
Polisa turystyczna – co zyskujesz?
Polisa pozwala na indywidualne wyznaczenie wysokości sum gwarantowanych (ustalanych pod kątem realiów panujących w danym kraju) i elementów ubezpieczenia, które mogą występować w wersjach podstawowych lub rozszerzonych. Nawet w pierwszym przypadku dostępne na rynku polisy zawierają wiele usług dodatkowych (takich jak NNW, OC w życiu prywatnym lub ubezpieczenie bagażu).
Poza tym ubezpieczenie turystyczne zapewnia:
- dostęp do prywatnych placówek medycznych,
- dostęp do placówek medycznych na całym świecie,
- pokrycie kosztów ratownictwa,
- ubezpieczenie NNW i OC,
- pomoc medyczną w przypadku wszelkich dolegliwości,
- wsparcie informacyjne, prawne i medyczne w razie kłopotów za granicą,
- rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych,
- ochronę bagażu i sprzętu sportowego,
- ubezpieczenie samochodu na czas podróży,
- ubezpieczenie w razie opóźnienia lotu i zagubienia bagażu przez linie lotnicze,
- pomoc nawet w sytuacji po spożyciu alkoholu.
Polisy występują w rozmaitych pakietach i wariantach cenowych, umożliwiając wybór takiego zakresu ochrony, jakiego dokładnie potrzebujemy. Każdy sam może zadecydować o tym, jakie elementy i sumy gwarantowane wejdą w skład jego ubezpieczenia.
Koszt ubezpieczenia indywidualnego
EKUZ otrzymujemy bezpłatnie, jednakże i ceny ubezpieczenia nie są wysokie w porównaniu do kosztów całego wyjazdu. Koszt polisy jest uzależniony od zakresu ochrony, której oczekujemy, wysokości sum gwarantowanych oraz miejsca, do którego wyjeżdżamy. Jeżeli wybieramy się do Szwecji lub Norwegii, będziemy musieli zapłacić nieco wyższą składkę, niż w przypadku pobytu na Słowacji lub na Ukrainie. Jeszcze więcej zapłacimy za ubezpieczenie do USA lub Chin. Najtańsze ubezpieczenie kupimy w cenie 2.5-4 PLN za dzień (Ukraina, Białoruś). W przypadku USA ceny polisy zaczynają się od 6 PLN.
Polisa turystyczna czy EKUZ? Co wybrać?
EKUZ nie gwarantuje pełnej ochrony na czas pobytu za granicą. Lepiej więc uniknąć wysokich kosztów leczenia. Zakup indywidualnego ubezpieczenia turystycznego będzie o wiele mniejszym obciążeniem dla naszego budżetu niż rachunek za pobyt w szpitalu czy specjalistyczny transport powrotny do kraju w wysokości kilkunastu tysięcy euro. Tym bardziej, że polisę można zakupić online – szybko, wygodnie i tanio.
Więcej na temat karty EKUZ przeczytasz na: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ekuz-a-ubezpieczenie-turystyczne
Dodaj komentarz