EKUZ w Litwie nie zapewnia pełnej ochrony

● Polacy przebywający na Litwie mogą skorzystać z karty EKUZ. Daje ona prawo do darmowych usług medycznych w publicznych placówkach na tych samych zasadach, które obowiązują obywateli kraju. 

● EKUZ możesz wyrobić online (czas oczekiwania na dokument wynosi od kilku do nawet kilkunastu dni) lub na miejscu we właściwym oddziale NFZ (wówczas otrzymasz ją w ten sam dzień). 

● Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje dostęp do podstawowych świadczeń medycznych, które mają ratować zdrowie i życie. Nie pokrywa m.in. wizyt w prywatnych gabinetach, transportu medycznego czy wszystkich usług stomatologicznych. 

● Dla pełnej ochrony w czasie pobytu w Litwie warto mieć nie tylko EKUZ, ale też polisę turystyczną. Jej ceny wynoszą już od kilkunastu złotych w przypadku ubezpieczenia na 5 dni dla jednej osoby. Zapewniają pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa medycznego, a część z nich gwarantuje nawet ochronę bagażu czy ubezpieczenie NNW. 

 

Litwa to idealne miejsce na weekendowy wyjazd, ale też kilkunastodniowy urlop. Kraj ma wiele do zaoferowania, ale do podróży po nim trzeba się odpowiednio przygotować — zwłaszcza pod kątem zadbania o swoje bezpieczeństwo. W tym celu warto dowiedzieć się, czy na Litwie obowiązuje karta EKUZ, jak ją wyrobić i w jaki sposób z niej korzystać.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na Litwie — czym jest? Komu przysługuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który daje Polakom uprawnienia do skorzystania z usług publicznych placówek medycznych na Litwie. Odbywa się to na tych samych zasadach, które obowiązują obywateli tego kraju. Karta jest honorowana również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w tych spoza jej obszaru — Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Wielkiej Brytanii.

Karta jest wydawana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub tym, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. W związku z tym mogą ją wyrobić m.in. przedsiębiorcy, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenie, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, a także uczniowie i studenci.

Karta ma charakter dokumentu indywidualnego. W związku z tym trzeba ją wyrobić osobno dla każdego, kto ma z niej skorzystać — np. dla dorosłych i ich dzieci, w tym także dla noworodków.

EKUZ dla turystów, studentów i pracowników — kiedy warto ją wyrobić?

Europejską Kartę Ubezpieczenie Zdrowotnego warto wyrobić zawsze wtedy, gdy wybierasz się w podróż do kraju, w którym jest ona honorowana, a właśnie tak jest w przypadku Litwy. Pamiętaj jednak, że możesz skorzystać z dokumentu nawet wtedy, gdy będziesz w kraju przejazdem. Nigdy nie ma się pewności, kiedy zdarzy się wypadek, kontuzja czy choroba. Warto więc mieć kartę nawet wtedy, gdy w kraju, gdzie można z niej skorzystać, będzie się spędzało zaledwie kilka godzin.

Wyrób EKUZ, jeśli jesteś turystą, studentem na wymianie międzynarodowej, a także pracownikiem wybierającym się w podróż służbową. W każdym wypadku to, że będziesz ją miał, ułatwi Ci korzystanie z darmowej pomocy medycznej i pozwoli uniknąć znacznej ilości stresu.

Co daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na Litwie?

Mając EKUZ na Litwie, zyskujesz dostęp do darmowych:

  • wizyt u lekarza pierwszego kontaktu i w szpitalu (po skierowaniu do niego przez lekarza);
  • pomocy medycznej we wszystkich gabinetach i szpitalach, które honorują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;
  • podstawowych zabiegów stomatologicznych;
  • pomocy udzielanej przez ratowników medycznych na wypadek zagrożenia zdrowia lub życia.

Litewski system opieki zdrowotnej działa w sposób bardzo zbliżony do polskiego — odpowiednikiem NFZ jest tutaj TLK (Terytorialne Kasy Chorych). W związku z tym pacjent nie musi obawiać się poniesienia kosztów związanych z podstawowymi usługami. Pamiętaj jednak, że idea karty EKUZ jest taka, że ma ona być wykorzystywana przede wszystkim w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Nie należy więc traktować jej jako przepustki do sprawdzania poziomu usług medycznych w danym kraju czy realizowania specjalistycznego leczenia z wyboru w odległym miejscu. Korzystaj z uprawnienia w sytuacjach, które rzeczywiście tego wymagają.

Pamiętaj przy tym, że dokument jest honorowany tylko w określonych placówkach. Jeżeli nie masz pewności, czy w danym szpitalu bądź poradni będzie uznawany, zapytaj o szczegóły. W przeciwnym razie możesz narazić się na wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych za podstawowe usługi, które w tym wypadku nie będą refundowane.

Czego nie refunduje EKUZ na Litwie?

EKUZ na Litwie zapewnia stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa turystom. Nie gwarantuje jednak wszystkiego, czego można potrzebować na wypadek pojawienia się lub zaostrzenia choroby, wystąpienia kontuzji czy wypadku.

Przede wszystkim karta jest uznawana tylko w publicznych placówkach medycznych. Jeżeli będziesz chciał skorzystać z usług prywatnych (ze względu na szybszy termin leczenia, lepszą lokalizację czy wyższy standard), sam poniesiesz związane z tym wydatki. Dotyczy to zarówno prywatnych gabinetów specjalistycznych i szpitali, jak i usług świadczonych np. przez stomatologów, które wykraczają poza podstawowy zakres.

Co ważne, EKUZ na Litwie nie pokrywa też kosztów związanych z transportem medycznym do kraju. Jeśli zatem zachorujesz za granicą lub przydarzy Ci się wypadek, osobiście będziesz musiał ponieść niemałe wydatki związane z powrotem do Polski. Mogą one wynieść od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak się chronić przed nadmiernymi wydatkami? Nie wychodź z założenia, że EKUZ daje Ci wszystko, czego potrzebujesz. Zadbaj też o polisę turystyczną. Wtedy będziesz mógł w pełni skupić się na wakacjach i zwiedzaniu. W razie szkody TU (Towarzystwo Ubezpieczeniowe) pokryje dodatkowe koszty na warunkach widniejących w umowie.

Jak wyrobić EKUZ, jadąc na Litwę?

Wyrobienie karty jest bardzo proste. Jednak procedurę trzeba zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem, jeśli zależy Ci na złożeniu wniosku online. Możesz to zrobić przez IKP lub ePUAP. Dokument zostanie do Ciebie wysłany najpewniej w ciągu kilku dni. Pamiętaj jednak, że wniosków o jego wydanie jest znacznie więcej w okresie przedwakacyjnym i wakacyjnym. Wówczas czas oczekiwania na kartę może wydłużyć się do kilku tygodni.

Jeżeli zależy Ci na czasie, udaj się do urzędu. Tam w ciągu kilkudziesięciu minut najpewniej załatwisz wszystkie formalności — najlepiej mieć ze sobą od razu wcześniej wydrukowany i uzupełniony wniosek. Na miejscu zostanie on rozpatrzony, a Ty otrzymasz dokument uprawniający do darmowego korzystania z usług publicznych placówek medycznych na Litwie.

Jak skorzystać z EKUZ na Litwie?

Korzystanie z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo proste. Wystarczy okazać dokument w placówce medycznej przy wypełnianiu dokumentów. Bardzo ważne jest to, że trzeba ją przedstawić personelowi wraz z dowodem tożsamości (w przypadku dzieci możesz wyrobić tymczasowy dowód lub okazać dokument identyfikacyjny rodzica).

Jeżeli w danym momencie nie masz przy sobie karty — a lepiej unikać takich sytuacji ze względów bezpieczeństwa — najpewniej placówka poprosi Cię o jej jak najszybsze doniesienie. Jeżeli z jakichś przyczyn nie będzie to możliwe, zapłać za zrealizowane na Twoją rzecz usługi i zachowaj paragony / faktury. Po powrocie do Polski możesz złożyć wniosek do NFZ o zwrot poniesionych przez Ciebie wydatków.

Czy EKUZ na Litwie wystarczy?

EKUZ nie wystarczy do tego, aby czuć się w pełni komfortowo podczas pobytu w innym kraju. Litwa jest krajem o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Nie ma w nim wysokiego zagrożenia związanego z przestępczością czy terroryzmem.

Należy jednak pamiętać, że wypadki czy choroby zdarzają się w najmniej spodziewanych momentach — mogą przydarzyć się również podczas wakacji. Jeżeli w tym czasie będziesz mógł liczyć tylko na pomoc publicznych placówek medycznych na konkretnych zasadach, może się okazać, że to nie wystarczy. Przykładowo w razie nagłego bólu zęba refundowane będą tylko doraźne środki, a nie te, które pozwalają całkowicie wyleczyć stany zapalne.

Co należy w związku z tym wszystkim zrobić? Możesz podjąć kroki, dzięki którym Twoje wyjazdy będą bezpieczniejsze. Ty będziesz czuć się bardziej komfortowo, mając pewność, że możesz liczyć na realne wsparcie na wypadek wystąpienia zagrożenia.

Jak dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdu na Litwę? Wybierz odpowiednią polisę turystyczną

Znajomość zasad bezpieczeństwa, dostęp do EKUZ i ogólna ostrożność to aspekty, dzięki którym z pewnością zminimalizujesz ryzyko chorób, kontuzji czy wypadków oraz ich konsekwencji. Pamiętaj jednak, że z pewnością nie wystarczy to w pełni do tego, aby uniknąć stresu związanego z tymi sytuacjami. Skutecznym rozwiązaniem są polisy turystyczne. Dzięki nim zapewnisz sobie bezpieczeństwo finansowe. Nie będziesz stresował się tym, z czego pokryjesz koszty leczenia w prywatnym gabinecie czy wydatki związane z transportem do kraju. W przypadku choroby czy wypadku będziesz mógł skupić się na procesie zdrowienia i dochodzenia do siebie, a nie na zmartwieniach wynikających z sytuacji, która będzie miała miejsce. Twoje Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU) zajmie się z kolei refundacją wydatków na zasadach określonych w ogólnych warunkach polisy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy ubezpieczeniowej? Ile kosztuje?

Na rynku znajdziesz szeroki wybór polis ubezpieczeniowych dla turystów, którzy wybierają się na wyjazd do Litwy. Różnią się one od siebie cenami, zakresem i innymi warunkami. Aby znaleźć dla siebie tę najlepszą opcję, zwróć uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Wtedy zyskasz pewność, że ubezpieczyciel zapewnia Ci oczekiwany zakres ochrony, a także atrakcyjne warunki w porównaniu do konkurencyjnych ofert.

Dobra polisa turystyczna na Litwę powinna uwzględniać:

  • odpowiednio wysokie koszty leczenia — dzięki temu zyskasz gwarancję, że TU pokryje koszty nawet specjalistycznego leczenia w najlepszych placówkach w kraju;
  • ubezpieczenie NNW — zapewnią Ci wypłatę środków na wypadek uszkodzenia ciała;
  • wysokie koszty ratownictwa — zapewniają pokrycie kosztów akcji ratunkowej i zdejmują ciężar wydatków z Twoich barków;
  • ochronę bagażu — dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się zgubienia walizek i wynikającymi z tego konsekwencjami.

Koszt polisy zależy od wielu czynników. Wpływają na niego przede wszystkim: liczba dni, przez których ma obowiązywać, zakres, a także informacje dotyczące ubezpieczanego — np. osoby starsze i przewlekle chore płacą nieco więcej niż te młode i zdrowe. W przypadku wyjazdu na 5 dni warto liczyć się z kosztami od około 20 zł za ubezpieczenie dla jednej osoby.

Porównanie ofert polis turystycznych dla podróżujących na Litwę

Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia turystycznego, możesz skorzystać z internetowej porównywarki i kalkulatora. My przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie kilku ofert sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych. Odnoszą się do wyjazdu na Litwę na 5 dni. Dzięki temu zorientujesz się w cenach i będziesz wiedział, co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Ergo Hestia
Koszty leczenia
85 857 zł
Ratownictwo
Bagaż
800 zł
20,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł pomoc prawna 20 sportów objętych polisą
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
21,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł 52 sporty objęte polisą
Europa
Koszty leczenia
128 771 zł
Ratownictwo
21 462 zł
Bagaż
1 288 zł
21,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 12 877 zł 10 sportów objętych polisą
mtu24.pl
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
22,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł 67 sportów objętych polisą
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
22,65 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł 14 sportów objętych polisą
Ergo Hestia
20,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
85 857 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł pomoc prawna 20 sportów objętych polisą
Uniqa
21,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł 52 sporty objęte polisą
Europa
21,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
128 771 zł
Ratownictwo
21 462 zł
Bagaż
1 288 zł
Dodatkowo: NNW: 12 877 zł 10 sportów objętych polisą
mtu24.pl
22,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł 67 sportów objętych polisą
AXA
22,65 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł 14 sportów objętych polisą

FAQ

1. Ile ważna jest karta EKUZ?

Okres ważności karty jest uzależniony od tego, na jakiej podstawie się ją wyrabia. W przypadku studentów dokument jest ważny 18 miesięcy, u osób objętych stosunkiem pracy przez 3 lata, a np. u emerytów przez 20 lat.

2. Ile kosztuje wyrobienie EKUZ?

Wyrobienie karty jest w pełni darmowe.

3. Jak wygląda Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego kształtem i budową przypomina dowód osobisty. Bez problemu schowasz ją do portfela razem z innymi ważnymi dokumentami.

 

Wnioski EKUZ .pdf na 2024 rok